Feministes – cīnītājas par darbaspēku

2022-11-14

Katru reizi, ka norādu, ka feminisms ir nevis cīņa par sieviešu vienlīdzību, bet gan par darbaspēku, saņemu ļoti daudzus pārmetumus. Nu kā es to varu teikt! Tad teikšu vēlreiz - kad tikko valdībai un sabiedrībai piedāvāja nozīmīgāko šī gadsimta sieviešu vienlīdzības stratēģiju, klāt nebija nevienas feministes! Bet internetā un presē šī grupa uzreiz sacēla milzīgu negatīvo vilni. Jo demogrāfijas stratēģijas galvenais uzsvars ir nevis uz darbaspēka atbalstu, bet gan mērķis ir atbalstīt māmiņas ar bērniem.

Lai arī dokumentu var saukt par demogrāfijas stratēģiju, bet būtībā tas ir par sievietēm ar bērniem - lai mūsdienu sabiedrībā sievietēm ar bērniem būtu vismaz līdzīgas iespējas, sadzīve un finansējums, kā darbaspēkam. Līdz šim tieši šo grupu it kā atbalstīja, bet centās ignorēt, tai skaitā ar nepārtrauktajiem stāstiem par to, ka šīs sievietes ir muļķes, ka vajag vispirms darbu, izglītību un visu citu un tikai tad ir jādzemdē un jaunās māmiņas vispār ir nesakarīgas muļķes. Ja valdība īstenos demogrāfijas stratēģiju, tas ļaus šīm sievietēm būt drošākām sabiedrībā un ne tikai.

Stratēģijas pamatbūtībā punkti ir tādi - paplašināts atbalsts daudzbērnu ģimenēm, īpaši tām, kurām ir vairāk par trīs bērniem. Izglītības atbalsts māmiņām ar bērniem - lielā mērā to jau realizē, vismaz 3+ grupā, bet plāno vēl plašāk. Pamatdoma - pat ja māmiņai agri ir bērni, tas viņai netraucēs iegūt augstāko izglītību un startēt darba tirgū no daudz labākām pozīcijām. Atbalsts bērnudārziem, auklītēm un citiem pakalpojumiem līdz skolas vecumam. Kā uzsvēra Imants Parādnieks - lai māmiņai, kas audzina četrus, piecus un vairāk bērnus, nav jādomā katru dienu, kā izdzīvot. Plus pilnvērtīgas sociālās iemaksas bērna kopšanas atvaļinājuma laikā. Plus vēl ierosinājums, kas lielā mērā ir saistīts arī ar manām aktivitātēm - daļu no bērnu sociālajām iemaksām pārskaitīt māmiņām, jo citādi tagad iznāk, ka bērni maksā, bet māmiņa saņem salīdzinoši mazu pensiju, jo ir mazākas karjeras un izglītības iespējas, bet nedzemdējusī saņem lielāku pensiju, kuru nodrošina tās māmiņas bērni, kur ir dzemdējusi. Šī daļa gan vēl prasītu izstrādi, bet sākumam pietiktu.

Feministes internetā nostājās pret šiem ierosinājumiem pilnībā. Iemesli - jaunieši ir muļķi, kas nesaprot, ko grib no dzīves. Dzīvē galvenais esot stabilitāte un bērni pēc tam. Un vēl kaudze visādu blēņu un sacerētu stāstu. Kas tikai parāda to, ko vienmēr teicu - feminisms nav par sieviešu tiesībām, feminisms ir par darbaspēku. Atliek tikai pacelt cepuri to uzņēmēju priekšā, kas savulaik saprata, ko dos feminisms tieši viņiem un atgādināt, ka tā ir problēma, kad uzņēmēji sāk ietekmēt valsts politiku. Jaunā stratēģija ir domāta minimums 20 gadus uz priekšu, bet uzņēmēji tik tālu nedomā.

Rakstu šo tāpēc, ka stratēģijas īstenošana ir atkarīga no sabiedrības atbalsta. Tā ir bijis vienmēr - Saeimā ir ļoti daudz «darbaspēka» atbalstītāju, kas šo ideju centīsies norakt. Tāpēc Latvijas nākotne pašlaik ir tīri mūsu rokās - vai sabiedrība šo atbalstīs, vai mēs atgriezīsimies pie tā pēc desmit, 20 gadiem, visu šo laiku ignorējot problēmu ar sieviešu vienlīdzību, jeb arī pavisam noraksim mūsu valsti feministu aizrautībā. Izvēle ir jūsu.  


© Uldis Varnevičs Publicēšanas gadījumā nepieciešama atsauce uz rakstu
Izveidots ar Webnode
Izveido savu bezmaksas mājas lapu! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Uzsākt darbu