Kā muļķis var būt gudrāks par ģēniju

2025-03-28

Otrais laikam nebūs tik garš teksts, lai arī varētu rakstīt un rakstīt. Šoreiz šis nav jautājums, bet gan mehānisma apraksts. Stāsta iemesls ir vienkāršs – izpeldēja man komentāros ģēnijs no Krievijas – gudrs visā, ar zinātniskiem grādiem utt. Es ticu, ka intelektuāli un domāšanas ziņā viņš ir daudz spēcīgāks, bet taisnība ir man. Kā tā?

Tāpēc šoreiz mēs parunāsim par kvalitatīvas spriešanas mehānismiem un kāpēc mākslīgais intelekts arī turpinās pieņemt kļūdainus lēmumus nākotnē. Jo te ir tas faktors, kas pat galīgam muļķītim ļauj būt labākam par pašu labāko mākslīgo intelektu. Un iemeslu, manuprāt, lielākā daļa, kas strādā ar mākslīgo intelektu, zina ļoti labi. Piemēram, Groks man atreferēja Krievijas vēsturi tieši tāpat, kā augsta līmeņa intelektuālis no Krievijas.

«Sākas ar austrumu slāviem, kas apmetās reģionā ap 9. gadsimtu. Pirmā ievērojamā valsts Kijevas Krievzeme radās 882. gadā, kad Novgorodas princis Oļegs ieņēma Kijevu, apvienojot slāvu ciltis brīvā federācijā. Maskava kļuva par reģionālo spēku. Ivans III, "Lielais", izbeidza mongoļu varu 1480. gadā, konsolidējot Maskavu centralizētā valstī. Viņa mazdēls Ivans IV, "briesmīgais", kļuva par pirmo caru 1547. gadā, paplašinot Krievijas teritoriju, iekarojot un liekot autokrātijas pamatus.»

Krievijas vēsturi Groks veido balstoties uz tiem datiem, kas ir viņa rīcībā. Un tie ir šādi:

Kijevas Krievzeme (Kijevskaja Rusj)► Maskava►Ivans III►►Ivans IV

Un mēs balstām mūsu domāšanu par vēsturi un procesu likumsakarībām uz šiem datiem – lai cik mēs gudri, zinoši un tā tālāk nebūtu.

Un tad esmu es, kurš nav tik gudrs, ātri domājošs, loģisks, izglītots utt. Bet man ir lielāks datu apjoms par šiem punktiem.

Kijevas Krievzeme (Kijevskaja Rusj)►

Nosaukums balstās uz kņazu Rju riksu, kas visdrīzāk nozīmē Prūšu rikss – Prus riks un kas varēja nebūt ne skandināvs, ne slāvs. Rusj balstās uz dinastijas apzīmējumu, nevis tautību un attiecīgi nevar apgalvot, ka visas apvienotās tautības bija slāvi.

►Maskava►

Maskavas kņazu dinastijas viena atzars bija attālināti saistīts ar Rjuriku, bet pārsvarā tie bija čingizīdi – saistīti ar Zelta ordas vadoņiem, kas arī bija čingizīdi.

►Ivans III►

Ivans III neizbeidza mongoļu varu, jo tādas nemaz nebija. Viņš pasludināja viena čingizīda neatkarību no citas čingizīda varas. Šim veidojumam nebija nekāda sakara ar Kijevas Krievzemi un slāviem.

►Ivans IV

Vārds Ivans cēlies no senjūdu Joans un nozīmē «Dieva svētītais». Vārdam «Ivans» nav nekāda sakara ar senajiem slāviem, bet krievi to sauc par pašu krieviskāko vārdu. Te nu sanāk, ka tā saucamo "Krieviju" pārvalda nebūt ne tā laika slāvu personas. (Nu, ņemot vērā, ka Jānis mums ir tikpat populārs latviešu vārds, tas nav arguments. Bet nevar balstīties uz šo vārdu kā slāvisku.)

Kurš šajā gadījumā izvērtē Krievijas vēsturi reālāk? Mākslīgais intelekts, Krievijas ģēnijs vai ne tik gudrais vietējais? Diemžēl tāda ir realitāte.

Un šī paša principa balstās ļoti daudzas ekonomiskās franšīzes. Lai cik tu būtu gudrs, zinošs un ģeniāls, tu nespēj paredzēt un zināt visus sīkumus, kas jau ir sagatavoti franšīzēs un, kuru mehānismus izmantojot, tu spēj nodrošināt sev ienākumus labāk, nekā mēģinot pašam visu izdomāt. Es nesaku, ka tas strādā visās situācijās, jo viss mainās un iet, bet, ja tu spēj strādāt ar pēc iespējas lielāku datu apjomu jeb kaut vai vienkārši izmantot pēc iespējas lielāku pareizu datu apjomu, tad tev būs arī labāks rezultāts. Un šajā stāstā svarīgs ir moments, ka nepalīdzēs tas, cik tu esi gudrs, intelektuāls, ātri domājošs un loģisks, ja tavā rīcībā ir mazs vai kļūdains datu apjoms.

Labākais piemērs ir elektriķa darbs. Mēs varam par ļoti gudri iedomāties, ka paņemot rokās vadus, izolācijas lentas un knaibles, kā arī atslēdzot elektrību, mēs varam tikt galā ar elektrības lietām. Un katrs pats var paprasīt elektriķiem, cik daudz dažādu momentu un īpatnību izpeld saistībā ar katru no minētajiem, kas mums liekas vienkāršs. Un kāds būs rezultāts, ja mēs ēkā mēģināsim ievilkt elektrību paši, balstoties uz šiem dažiem faktoriem un viltus zināšanām, kuru arī ir gana daudz. Tieši tāpat ar vēsturi – balstīties uz mazu datu skaitu vai viltus zināšanām izmaksā ļoti dārgi visiem. Ļoti, ļoti dārgi.

Uzticieties ekspertiem. Kas izmanto gan datus, gan rūpējas par patiesību.  

Bildītē nedaudz par to, cik svarīgi tomēr ir zināt patiesību.