Politika patiesībā ir ļoti vienkārša

2022-06-25

Kā jau iepriekš minēju - pati par sevi politika ir ļoti vienkārša. Ir paziņojums par to, ko vajag izdarīt, ir likumi, kas nosaka procesu un darbību ierobežojumus un atļaujas. Galvenā problēma ir politiskais process, kas ir sarežģīts, bet tur jau jautājums ir par politiķa kompetenci. Tomēr cīnītāji pie siles visu laiku mēģina politisko procesu jūsu galvās sarežģīt, lai jūs mazāk saprastu - viņi aizsedzas ar ideoloģiskiem jēdzieniem un beigās jūs ne īpaši saprotat, kas ir kas un ko viņi domā paveikt. Tomēr dosim jums iespēju, ņemot vērā, ka politika ir vienkārša, pašiem izveidot salīdzinoši vienkāršu ceļvedi tajā, ko piedāvā politiķi. 

Politisko ideoloģiju problēma ir tā, ka ideāli īstenotas politiskās ideoloģijas nav nekas labs. Ideāls sociālisms ir komunisms un diez vai kādam no jums patiktu tādā dzīvot. Ideāls liberālisms ir anarhija un arī diez vai jūs tur justos labi. Ideālajai tirānijai patīk totāla kontrole un arī tas diez vai kādam no jums patiktu. Tāpēc vispirms neuzķerieties uz stāstiem par to, ka kāds plāno ideāli īstenot kādu ideoloģiju. Uzreiz melo. 

Lai saprastu, ko patiesībā pārstāv politiķis, ir svarīgi uzzināt, ko viņi plāno darīt, jo nosauc viņi sevi tā, ka tas visbiežāk neatbilst šai partijai. Uztaisīsim sev ļoti vienkāršu ceļvedi partijai, kas sevi nosauca par "Jauno konservatīvo partiju", lai arī nekā konservatīva un jauna tur nebija. Kad es dzirdu šādus vārdu salikumus, vienmēr atgādinu, ka eksistē tāda valsts kā Korejas Tautas demokrātiskā republika, kas nav ne Korejas, ne tautas, ne demokrātiskā, ne republika. 

Ir populāri JKP solījumi. Paņemsim divus - minimālā alga un neapliekamais minimums. Uzliksim uz ass, kas iezīmē pretējus mērķus - sociālisms un liberālisms. Kas sanāca? 

Viens mērķis ir sociālistisks, otrs liberāls. Un pa vidu ir nosaukums - "Konservatīvā partija". Tas nav nekas slikts - realitātē partijai ir nospļauties uz nosaukumu un tā īsteno mērķus, kas kādam liekas svarīgi, neatkarīgi no ideoloģijas. Mēs viņus varētu nosaukt par centristiem - gatavi īstenot jebkuru virzienu, kas ir viņuprāt svarīgs sabiedrībai. Bet reizē tas norāda, ka nosaukumam kā tādam nav jēga. Ja jūs par viņiem balsosiet kā par konservatīvajiem, tad jāatzīst, ka tas vienkārši izskatīsies dīvaini. 

Šādā veidā varam salikt dažādus virzienus arī krustpunktos, lai saprastu, kura partija kur atrodas un ko sola. Šeit svarīgi atcerēties, ka ir ideoloģijas un ir politikas pazīmes un tas nav viens un tas pats. Visierastāk šeit kropļo vārdu "konservatīvs", kas ir politikas pazīme, nevis ideoloģija. Paņemsim divus pretmetus - liberālisms un sociālisms, tirānija un demokrātija. 

Vilksim partijas pēc tā, ko viņas sola, nevis kā saucās. Vispirms jāatceras, ka Latvijā ir gandrīz nereāli sarīkot referendumu un arī tos, kas iekļūs Saeimā, kontrolē salīdzinoši šaurs cilvēku loks. Tāpēc šeit neviena Latvijas partija nav augstu šajā sadaļā un divas pat novirzītu uz tirānijas pusi. Lielākā Latvijas partijas ir par aktīvu sociālo atbalstu cilvēkiem un liberālizāciju jeb salīdzinoši brīvu ekonomiku, izņemot dažas, kas plāno palielināt valsts lomu ekonomikā. 

Piemēram, "Attīstībai/Par!" sevi sauc par liberāļiem, bet tai pat laikā ieviesa depozīta sistēmu, kas traucē ekonomikai. Šī partija ir vairāk sociālistiska, lai ko viņi teiktu. 

Ja tabulā liekas kaut kas dīvains, tad paskaidrošu - Latvijas Krievu savienība programmā bija vairāk liberāla un demokrātiska. Jā, mēs zinām, ka viņi melo, bet viņi savos piedāvājumos gāja tālāk par JKP. Starp citu - ja palasīsiet JKP programmu, izrādīsies, ka bez slavenā 3x500 viņi praktiski neko nav īstenojuši no tā, ko solīja. 

Rīcības partijas grafikā nav - nu nevar ielikt partiju, kas vienā vārdā sola pilnīgu sociālismu un nākamajā liberālismu. Tas pats par partiju "Latviešu nacionālisti" un "KPV LV". Pilnīgi bezjēdzīgi teksti. Nevar ar maziem nodokļiem uztaisīt kvalitatīvu sociālismu. Ja redziet tādus solītājus, kas no tukša gaisa sola uzcelt paradīzi - dzeniet viņus ratā. Vai nu idioti, vai cīnītāji par vietu pie siles. 

Vismazāk solījumu ir NA - tur gandrīz tikai populistiski lozungi un nav grūti teikt, ka 80% no programmas izpildīti. Ja neko nesoli, tad brīnums, ka nav visi simts. Tomēr daži solījumi vairāk velk uz liberālismu. Visskarbākie džeki ir "Progresīvie" - visvairāk sociālie un visvairāk par valsts kontroles lomas pieaugumu. Tas, ka pirmie sludinātie vārdi galīgi neiet kopā ar viņu programmu, vispār neuztrauc. Vēl skarbāka ir Latvijas centriskā partija - tev būs sociālā labuma vārdā ciest! Vienīgais, kas nav atzīmēts sarakstā - kā sauc cilvēku, kura labuma dēļ mēs to darīsim. 

Trīspirkstu kombinācijas "LSDSP/KDS/GKL" tabulā nav - citas tik atklātas partijas, kas apvienotu cīnītājus par vietu pie siles, laikam iepriekšējās Saeimās vēlēšanās nebija. Katram, kurš to lasīja, bija skaidri jāsaprot, ko šie kungi un dāmas plāno. "No sirds Latvijai" - tipiski sociālistika partija, kas gatava visiem samaksāt, visus atbalstīt, vēl tikai saprast, no kā. Vismaz diktatūru neplāno. "Saskaņa" tādi paši, bet mēs labi zinām, ka tie ir vienkārši cīnītāji par vietu pie siles, kas vienmēr melo. "Attīstībai/Par!" pēc solījumiem ir tipiski sociālistiska partija. 

"Latvijas reģionu apvienība", man pašam negaidīti, tomēr atrodas praktiski liberālisma un demokrātijas līderos starp mūsu partijām. "Jaunā Vienotība", tāpat kā NA, praktiski neko nesolīja un to, ko solīja, nav izpildījusi. Varam ielikt grafikā pa vidu - tāda jaudīga cīnītāju par vietu pie siles partija. Šeit laikam partijas kvalitāte jāmeklē citā grafikā. 

Partijai "Par alternatīvu" ir dažas demokrātiskas idejas, bet kopumā vēl uz tirāniju ar milzīgu liberālismu - ja šie nāktu pie varas, tad jūs redzētu, ko nozīmē dzīvot valstī, kur praktiski nodokļu ienākumu nav. Ja piepildītu viņu solīto. 

Grafikā nebūs ZZS. Tukšmuldētāju čempioni. Ja no "Jaunās Vienotības" apcerējuma par to, cik labi būs, kad viņi tiks pie siles, kaut ko vēl varēja izlobīt, tad te savā programmā nesola pilnīgi neko. Daudz bezjēdzīgi tukšu vārdu. Spriežot pēc darbības un tekstiem, vairāk velk uz tirāniju un sociālismu, bet šoreiz paņēmām tikai pirmsvēlēšanu programmas. Sanāca šādi:

Šādus apskatus var uztaisīt jebkurš. Uzlieciet līniju galos to, kas jums svarīgs. Piemēram - ārpolitika, kur vienā pusē labas attiecības ar Krieviju, otrā sliktas. Izglītība - kas gan būs grūtāk, jo tur parasti ir vispārējas frāzes. Bet var izvēlēties - vai nu atbalsta mazās lauku skolas, vai neatbalsta, ielikt kvalitātes kritērijus. Var uztaisīt - vai ir par latviešu valodu vai divvalodību. Kritēriju daudz. Neklausieties tajā, ko šīs partijas runā, ka viņi pārstāv - liberāļus, konservatīvos vai nacionāļus - salieciet viņu solījumus grafikos un jūs ieraudzīsiet patiesību. 


© Uldis Varnevičs Publicēšanas gadījumā nepieciešama atsauce uz rakstu
Izveidots ar Webnode
Izveido savu bezmaksas mājas lapu! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Uzsākt darbu