Sliktās pilnas slodzes mammas
Eksistē tāda kundze vārdā Elza Lāma. Viņai ir grūta dzīve – Elza Lāma ir doktorantūrā un Latvijas valsts doktorantiem maz maksā. Jā, ir Imants Parādnieks, kurš savā Tautas ataudzes stratēģijā paredz atbalstu māmiņām, kas atgriežas studēt pēc bērna piedzemdēšanas, lai viņām nebūtu jāuztraucas par naudu un mācībām, bet tā pati Elza Lāma kā īsta feministe norēja Imantu Parādnieku par ētikas trūkumu viņa stratēģijā un viss feministu internets par kundzes bija nostāju sajūsmā. Tā kā tur viss ir loģiski.
Par mocībām ar doktorantūru var palasīt satori.lv "Vājais zinātnes avangards", bet īstais stāsts slēpjas kundzes 2019. gada rakstā portālā santa.lv "Maldinošais apzīmējums: pilnas slodzes mamma". Elza Lāma rakstā pauda, ka apzīmējums «pilnas slodzes mamma» diskriminē viņu kā strādājošu mammu. Turklāt ar tādu domu, ka šīs negodīgās personas radot iespaidu, ka viņas ir tādas pašas, kā Elza Lāma.
Elzu Lāmu jau pirms bērna piedzimšanas esot apvainojis vārdu salikums «Pilnas slodzes mamma». Tas esot pompozs tituls. Doktorantei, kā izskatās, nav ne jausmas, kas ir tituls, bet tas neliedz šo vārdu izmantot. Tā vietā esot jālieto vārds «mājsaimniece». Bet arī ne gluži šajā gadījumā, kā to lietojot mammas, jo tēzaurs.lv skaidro, ka tā var būt arī sieviete, «kas strādā algotu darbu mājsaimniecībā». Padomju laikos mājsaimniece esot asociējusies ar slinkumu un arī amerikāņu kultūrā mājsaimnieces attainojot kā «strādāt negribošu parazītu», tāpēc mūsdienu sievietēm vārdam «mājsaimniece» esot jārada pavisam cita nozīme. Un nevajagot karināt sev pie krūtīm medaļu «pilnas slodzes mamma».
Ziniet, kas ir pats sliktākais apzīmējumā «pilnas slodzes mamma»? Elza Lāma prasa, vai šīs sievietes «ir kaut uz mirkli padomājušas, cik diskriminējoša šī frāze ir attiecībā pret sievietēm, kas dažādu apstākļu dēļ ir spiestas vai labprātīgi izvēlas strādāt?» Jo esot arī pilnas slodzes mammas, kas strādā.
Elza Lāma ir divkose, ko viņa atzīst, bet cenšas paslēpt zem skaistiem vārdiem. «Abas izvēles ir vienlīdz labas un vienlīdz vērtīgas – bet runāsim skaidru valodu!» saka Elza Lāma. Atšķirībā no pareizajām «mammām», tās mammas ar apzīmējumu «pilnas slodzes mamma» radot iespaidu, ka viņas ir aizņemtas un godīgi pelna. Tāpēc runāsim skaidru valodu – Elza Lāma tiešām ir aizņemta un godīgi pelna, tāpēc pārējās «pilnas slodzes mammas», izmantojot šo vārdu salikumu, viņu diskriminē.
Kā jau teicu – feministe nevar nerunāt par darbu. Pat ja tas feministēm nāks par sliktu, viņas vienmēr kritizēs un neatbalstīs māmiņas, kas nestrādā.
Ak jā, noslēgumā nedaudz jau šizofrēnijas paraugs no satori.lv raksta. «Negodīgās sievietes, kas bērna kopšanas atvaļinājuma laikā iedomājas strādāt un cenšas nopelnīt papildu līdzekļus (bieži vien solo) ģimenes budžetam, – nebrīnīties, kāpēc neejam gājienos vai piketos. Mēs esam mazliet aizkavējušās, bet mēs nākam.» Ja kāds saprata, ko godīgā vai negodīgā feministe – no viņas pašas jau vairs saprast nevar – ar šo bezjēdzīgo tekstu gribēja teikt, uzrakstiet man. Jo cīnīties pret valsts atbalstu māmiņām un apvainoties, ka viņai nav pietiekami lieli ienākumi kā māmiņai vienā un tajā pašā laikā – tiešām tas ir normāli?
Ja kāds man vēl vēlas iestāstīt, ka ar feministēm viss ir kārtībā – variet man rakstīt udoks@inbox.lv vai sociālajos tīklos twitter - @politiskais.
P.S. TikTok tomēr ir laba lieta un tur var atrast māmiņas ikdienu, kurai ir desmit bērni, kas visi mācās skolā. Pieļauju, ka tāda ikdiena Elzu Lāmu ļoti aizvaino.
Bildītē – fragments par izglītības jomu no Imanta Parādnieka «Tautas ataudzes stratēģijas», pret kuru agresīvi iebilda Elza Lāma un šo viņas nostāju atbalstīja Latvijas feministes. Stratēģija bez politiska atbalsta, ja nu kas, nestrādās un Elza Lāma ir viena no tām, kas politikā cīnās pret šo stratēģiju. Fragments vairāk ilustratīvs, jo Elzas Lāmas problēmas tas neatrisinās un viņai par doktorantūras jautājumiem ir taisnība, tikai nav skaidrs, kāpēc Elzai Lāmai arī šis nepatīk.
Saite uz stratēģiju, ja nu kas, ir šeit: "Tautas ataudzes stratēģija"