Vai tiešām valsts izšķērdētu 7 miljardus eiro?

2024-10-01

Vispār jau šis virsraksts nav mans. Paņēmu no raksta, saiti uz kuru es ielikšu zemāk. Bet atbilde ir - jā. Un tas nav Rail Baltic, tās ir jūsu pensijas un esošo pensionāru pensijas. Valsts vienkārši tās atņem jums un atdod bankām. Un šoreiz par to raksta arī citi. 

Raksts šeit: "Pensiju fondi atdod daudz mazāk nekā saņem no Latvijas". Par to, kāpēc tas tā notiek, kad investīciju fondi atdod mazāk, nekā saņem, rakstīju jau 2019. gadā. 

"Pensiju jūs saņemiet no strādājošo maksājumiem. Pieņemsim, ka šogad 2. līmenī ieskaita 6 procentus. 1998. gadā vidējā alga bija 223 eiro. Seši procenti no tā ir apmēram 17 eiro. Šo naudu ieskaitīja 2. līmenī un, izejot pensijā, jums maksā +60 procenti - tie būtu 27 eiro. Super! Toties 2018. gadā vidējā alga sasniedza 1000 eiro un 6 procenti no tā ir 60 eiro, kas aizgāja otrā līmeņa maksājumos, nevis pensiju izmaksās." 

Tas nozīmē, ka jums atdos mazāk, nekā tagad ieskaitīs. Un, ja jūs aiziesiet pensijā, jums katru gadu atdos mazāk, nekā jūs saņemat. Pieņemsim, ka jūs aizgājāt pensijā 2019. gadā un jūs saņēmāt uz pusi mazāk, nekā atdeva investīciju fondiem. Jūs tagad varbūt saņemsiet dažus procentus klāt, ko nopelnīs jūsu fondi - pieņemsim, 30 eiro. Kas ir labs pieaugums. Bet investīciju fondi saņems no vidējās algas jau 106 eiro. 

Vairāk par to rakstīju šeit: "Otrais pensiju līmenis – kā cilvēkus aptīrīt veiksmīgāk par OIK"

Daži citāti no raksta, lai saprastu, kur esam. Un būsim. 

"Pēdējo trīs gadu laikā Latvija palielinājusi savas iemaksas pensiju otrajā līmenī par vairāk nekā divsimt miljoniem eiro gadā, turpretī Latvijas pensionāriem atdodamās naudas daudzums palicis iepriekšējais."

"Šādai pelnīšanas mašīnai vajadzēja apdzīt inflāciju, bet šī mašīna stāv uz vietas."

"Latvijas kopējās iemaksas pensiju fondos pieaugušas no 568,9 miljoniem eiro 2020. gadā līdz 776,6 miljoniem eiro pagājušajā 2023. gadā. Latvija, tātad, dažu gadu laikā palielinājusi savas iemaksas vairāk nekā par 1/3 daļu, kamēr pensijā aizgājušo cilvēku kopējā uzkrājuma vērtības pieaugumam no 97,2 miljoniem eiro līdz 98,8 miljoniem eiro atbilst 1/100 daļa jeb procents." 

"Fondi nenes nekādu atbildību par to, lai šīs izmaiņas nenotiktu samazinājuma virzienā. No ieguldījumu vērtības pieauguma tempa turēšanaš līdzi inflācijai nav ne ziņas, ne miņas."

"Caurmēra rādītāji tādi, ka jau nosaukto 17,3 gadu garumā pensiju fondi spējusī nopelnīt saviem 18 418 klientiem 205 eiro no tiem tūkstošiem eiro, cik uz katra klienta vārda šajos fondos ieskaitīts." 

Tas nozīmētu apmēram 20% pieaugums. Es rēķinaju 60 procentus un izrādās, ka jau tas bija daudz par daudz. 

"Ar to nav pieticis inflācijas nodarīto zaudējumu segšanai un nepietiks nekam, kad pensiju fondu klientam nāksies no šiem "augļiem" pārtikt 15 gadus jeb 15x12=180 mēnešus pensijā." Ja nodzīvosi vairāk nekā 15 gadus, pazudīs arī šis? Nu ļoti jautri :). Bet vismaz ir atspēriena punkts, no kura varam rēķināt, cik liela nauda jums nākotnē sanāks. 

Es pārbaudīju savējo - man pat tik daudz nav. Mana fonda uzkrājums ir kaut kādi 8 procenti pa 23 gadiem. Ja es tagad aizietu pensijā, man izmaksātu 36 eiro mēnesī. Jā, man nekad nav bijusi alga, kas būtu tuvu vidējai Latvijā. Tāda ir dzīves realitāte. Vienalga - minimālā pensija, uz ko pašlaik varētu cerēt, būtu ap 400 eiro. Jūtiet atšķirību?

Ko es ieteiktu ikvienam, kurš notic investīciju fondiem "2PL"? Atveriet savus datus, paskatieties, cik daudz valsts ir atņēmusi šī brīža pensionāriem, lai atdotu to bankām un tad pārbaudiet, kāds ir ienesīguma līmenis. Un varbūt vairs nebalsojiet par tiem, kas uz pensionāru un jūsu rēķina ļauj iedzīvoties bankām. 

Tagad variet paskatīties uz šo attēlu un padomāt par to, cik pamatīgi patiesībā jūs čakarē. 


© Uldis Varnevičs Publicēšanas gadījumā nepieciešama atsauce uz rakstu
Izveidots ar Webnode
Izveido savu bezmaksas mājas lapu! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Uzsākt darbu