Parunāsim šoreiz par tautu, kuras teritorija sniedzās līdz pat Vistulas upei. Kaut kas pazīstams, vai ne? Nē, tie nav Vistulas veneti, tie ir sarmāti. Kur visu mūžu tik ļoti bija saistīti ar Melno jūru, ka Baltijas jūru daži kartogrāfi sauca par Sarmātu jūru. Viss loģiski.

Jūs taču visi ziniet, ka ģenētika ir tā joma, kas palīdz mums noteikt, kas no kurienes nācis. Jā, tā pati ģenētika, kas blondās ziemeļu somu ciltis liek vienā grozā ar Urālu mongoloīdu grupām. Lai būtu lielāka sapratne, savācu dažas kartes, kas ceļo internetā par šo tēmu. Jauku izklaidi.

Stāstu par senajiem baltiem sāksim ar venetiem, jo par viņiem ir visvairāk ziņu. Protams, ka vēsturnieki venetus sauc par slāviem, jo 14. gadsimtā venetu zemēs dzīvo slāvi. Lai arī veneti tur dzīvoja vēl pirms slāviem, tātad viņi ir slāvi. Tas viss ir tik loģiski, ka mēģināsim tomēr sākt no daudz senākiem laikiem.

Centīšos šoreiz īsi. Kā sanāks, nezinu. Bet stāsts būs par protobaltiem un protoslāviem – kāpēc mēģinājums piesiet šīm tautām kaut kādas saknes reģionos, kur viņi tagad dzīvo, arī vēsturiski ir pilnīgi nepamatots apgalvojums.

Likās, ka no hungiem uzreiz varēšu pāriet pie Baltijas jūras reģiona, bet izskatās, ka tomēr nē – ugru tēma ir un paliek jautājums, kas ir jāizskata, ja gribam atbildēt sev uz daudziem jautājumiem. Ja nebūtu Ungārijas, atbildes te nebūtu, bet Ungārija ir un būs arī atbildes.

Pirms pieķeramies pie baltiem no 9. gadsimta, paskatīsimies uz Eiropu pēc lielās tautu staigāšanas. Tieši šajā gadījumā parunāsim par slavenajiem – jā, par tiem pašiem slavenajiem, kuru vārda izcelsmi oficiālā vēsture saista ar vergiem, saprotošajiem, vārdiem un tamlīdzīgi, lai arī ir reālais – ir tie, kas saista to ar slavu, atpazīstamību.

Nē, nopietni, parunāsim par tiem, kurus romieši sauca par visiem vai vesiem – visigotiem. Nu, jūs ziniet tos ģermāņus, kurus sauc par «visi» vai «vesi». Kas nākuši no Balkāniem? Jums tas vēl aizvien neliekas savādi? Bet varbūt vajadzētu likties?

Pirms turpināt, gribējās atstāt te divus stāstus par tēmām, kuras katrs var atrast. Stāsti ir klasiskie - par primitīvajām un necivilizētajām ciltīm, tiem barbariem, kuriem kristieši vēlāk kultūru atnesa.